Akvarista se bez teorie neobejde


Akvaristika se těší velké oblibě již desítky let. Za socialismu to byl jeden z nejrozšířenějších koníčků pro dobrou dostupnost akvarijní techniky a také akvarijních ryb a rostlin a v současné době se touto zálibou zabývají i lidé, kteří vám jsou schopni akvarijní rybky dovézt domů přepravní službou ve speciálních termoboxech. Na Internetu nakoupíte vše, co k provozu akvária potřebujete, a pokud dáváte přednost kamenným prodejnám či burzám, samozřejmě jsou vám také k dispozici. Podstatné však je mít teoretické znalosti ještě před tím, než se do zakládání akvária pustíte. Bez teorie nebudete ve svém počínání úspěšní a tak teorii věnujte ještě více času, než jen samotnému sázení rostlin do substrátu a napouštění vody do nádrže.

video na YouTube

Zdatným pomocníkem mnoha akvaristů se může stát kanál YouTube. Naleznete tu spoustu příspěvků, které radí a popisují po jednotlivých krocích, jak postupovat od samého začátku až k pokročilým krokům, jako je odchov ryb a rozmnožování rostlin.

Ta nejzajímavější videa s obrovskou vypovídající schopností si raději stáhněte k sobě na počítač, aby se vám nestalo, že za pár dnů z Internetu zmizí. Mít je zálohované u sebe skrze YouTube downloader MP4 je jistota a video si ukládejte na externí disk nebo na flash disk a pro jistotu ještě na nějaké webové úložiště. Nemusíte se obávat zneužití či odhalení těchto dat, protože bývají veřejná, a volně dostupná, a navíc nejsou vaše, takže vás osobně nemůže nikdo poškodit, pokud se jich neoprávněně zmocní. A i kdyby se tak stalo, třeba jej akvaristika zaujme a třeba se jí také začne věnovat.

krásné akvárium

A co z akvaristiky byste měli znát a čím začít? Především zvolte vhodnou velikost nádrže, pro začátečníky je ideální cca 90 – 120 litrů (menší akvária raději ne a větší také ne). Zpočátku dejte přednost rybkám nenáročným, raději žijícím v hejnech, které snesou teplotu vody mezi 18 a 22 stupni Celsia. Pro výsadbu rostlin budete potřebovat kvalitní substrát a pro jejich výživu tekutý oxid uhličitý a hnojiva, jako jsou dusičnany, síran hořečnatý, fosforečnany, směs mikroprvků a případně vápník pro měkkou vodu.