Notebook nebo stolní počítač?
Běžný a letitý spor. Který z nich koupit? Kdysi vedl jednoznačně stolní stroj, protože klasické notebooky byly dostupné jen někomu. Byly neúnosně drahé a nemohl si jej koupit kdekdo. Ani dnes nejsou nejlevnější, ale pokud nepožaduje kupec extrémní výkon, může si notebook pořídit už za cenu kolem šesti tisíc s Windows 11. Je pravda, že si na něm kupec nezahraje nejnovější hry, náročné na grafiku, ani si nepustí film ve 4K rozlišení, ale pro základní práci naprosto dostačuje. Potřebuje-li člověk napsat dopis, nebo povídku a poslouchat u toho hudbu z téhož zdroje, není v tom žádný problém.
V bazarech pak lze zakoupit ještě levnější notebooky, ale již bez OS, tedy bez operačního systému. Ten si ovšem sežene člověk velmi snadno na internetu u kamarádů nebo jinde. Stačí si nechat vypálit nebo uložit na USB například Ubuntu, nebo jiný OS Linux a máte notes skoro zadarmo. A může se na něm v poklidu pracovat. Bohužel, nejde jej většinou upgradovat, tedy vylepšit. Ale největší výhoda je ta, že si jej můžete vzít s sebou kam potřebujete. Což se stolním počítačem nelze. Tedy, jaksi, lze, ale s jistými potížemi.
Naproti tomu stolní stroj můžete kdykoliv vylepšit. Stačí kterákoli opravna, kde vám jej upgradují na požadovaný výkon. A stolní počítače bývají většinou hardwarově nabušenější. Ovšem zase mají větší spotřebu, kam je třeba započítat i monitor, i když dnešní ploché již „nežerou“ tolik, jako staré ORT monitory. Ale spotřeba navíc zde je, což u notebooků není.
Každý se musí rozhodnout sám, který počítač mu bude více prospěšný. Každý má svoje plus a svoje mínus, jako každá druhá věc na tomto světě. Je tedy třeba pečlivě uvážit, kde a jak bude přístroj používán. A když si někdo neví ani tak rady, může zakoupit přístroje oba, pracovat online, a tak bude svou práci mít stále při ruce. A bez přenášení na médiích.